Obchody 41 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim wprowadziła stan wojenny. Krakowianie uczcili 41. rocznicę zamachu na wolność Polaków. Obchody zorganizowane przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w katedrze na Wawelu w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.

„Przed piątą rano nagle budzenie. To mama. Zdenerwowana mówi, że przyszła Magda i Dorota – jest wojna. (…) Szybko ubieram się i rozmawiam z dziewczynami. Ogłoszono stan wojenny, aresztują ludzi, powinienem się gdzieś szybko ukryć. Mogą po mnie przyjść. Wychodzę z domu. Zimno, nawet bardzo zimo”… – tak wyglądał zimowy poranek 13 grudnia 1981 r. w domu krakowianina Adama Kality. Jeszcze przed północą SB stanęło natomiast u drzwi Andrzeja Szkaradka. Jak wspomina, zmęczony i zaspany otworzył i stało się! Pomimo upływu 41 lat, oni wciąż noszą w sobie wspomnienie każdej godziny, każdego dnia i nocy ówczesnych represji, aresztowań, a przede wszystkim wszechobecnego poczucia terroru, a zarazem coraz mocniej wyzwalającego się buntu przeciwko temu zniewoleniu. Uczestniczenie w łańcuchu pamięci o tamtych wydarzeniach jest naszym zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń, ale także wobec poszkodowanych i zabitych przez reżim komunistyczny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Krakowskie obchody rozpoczęły się mszą świętą w katedrze na Wawelu o godz. 16.30. Tuż po zakończeniu eucharystii zgromadzeni wzięli udział w przemarszu na plac. o. A. Studzińskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożono wiązanki i wieńce, a także zapalono znicze.

Wzorem ubiegłych lat, 13 grudnia prowadzona jest kampania społeczna upamiętniająca rocznicę grudniowych wydarzeń z 1981. Akcję pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – koordynuje Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje ona do apelu, jaki tamtej zimy wystosowali ówczesny prezydent USA Ronald Reagan oraz polski papież Jan Paweł II. W geście solidarności, w oknach Białego Domu oraz w Pałacu Apostolskim w Watykanie zapalone zostały świece. Był to symbol przypominający, że światła wolności nie można ugasić. Za tym przykładem świece zapalone zostały w wielu domach także w Polsce.

 

żródło: krakow.naszemiasto.pl

Po mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zebrani przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Studzińskiego, gdzie odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność”. Modlitwę za ofiary stanu wojennego poprowadził kapelan „Solidarności” ks. Władysław Palmowski.