XVII spacer śladami Św. J.P. II – Przemyśl

1 maja 2023 roku prawie 50 uczestników wzięło udział w XVII Wiosennym Spacerze śladami Św. Jana Pawła II po Arboretum w Bolestraszycach i następnie po Przemyślu. Dzień był piękny, a nastroje słoneczne. W autokarze żartowaliśmy, poznawaliśmy historię wspaniałego miasta i śpiewaliśmy piosenki.

Bolestraszyce

Bolestraszycewieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Żurawica[4][3].

Wieś, położona w powiecie przemyskim, była własnością Stefana Duczymińskiego, Krzysztofa Tomasza Drohojowskiego i Aleksandra Dymitra Drohojowskiego, została spustoszona w czasie najazdu tatarskiego w 1672 roku[5].

W latach 1954-1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Bolestraszyce, po jej zniesieniu w gromadzie Żurawica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.     wiecej

Przemyśl (łac. Premislia, ukr. Перемишль, jid. ‏פשעמישל‎) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem przy ujściu Wiaru. Siedziba powiatu przemyskiego oraz gminy wiejskiej Przemyśl.

Według danych GUS z 31 grudnia 2020 roku, Przemyśl liczył 59 779 mieszkańców[2].

Przemyśl był miastem królewskim I Rzeczypospolitej i stolicą ziemi przemyskiej wchodzącej w skład województwa ruskiego. Był miastem stołecznym starostwa przemyskiego w drugiej połowie XVI wieku[3]. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Przemyślu mieściła się kasa szafarzy podatków dla Rusi[4]. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę od 23 grudnia 1920[5] do 18 sierpnia 1945 znajdował się na terenie województwa lwowskiego[6]. Od 1945 do 1974 wchodził w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 siedziba władz województwa przemyskiego. Przemyśl to znaczący węzeł komunikacyjny – przejście graniczne z Ukrainą w Medyce, duża, graniczna stacja kolejowa (Przemyśl Główny). Miasto jest siedzibą kilku instytucji o znaczeniu ponadlokalnym: podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, urzędu celno-skarbowego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, archiwum państwowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.    więcej