Uroczystości pogrzebowe Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza

29marca 2023 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza.

(…) Odszedł znakomity architekt i długoletni wykładowca, kolejno prorektor i urzędujący rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. To bardzo bolesna strata dla uczelni, która utraciła oddanego sobie całym sercem zwierzchnika, skutecznie zabiegającego o rozwój, pozycję i prestiż, a zarazem wybitnego wychowanka, który związany był ze swoją Alma Mater przez pół wiekunapisał w swoim liście Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (…).

Mszę żałobną odprawiono w Bazylice Mariackiej w Krakowie o godzinie12.

(…) Profesor Andrzej Białkiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta RP, a także Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Rektor Politechniki Krakowskiej spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

(…)Był człowiekiem prawdy i dlatego był człowiekiem wolnym wewnętrznie. I dlatego tym swoim spojrzeniem, pełnym humanizmu i dobroci, obejmował wszystko: i drugiego człowieka i  swoich współpracowników i swoich uczniów i studentów, ale także piękno świata, którym umiał się zachwycić. Jak również piękno tego wszystkiego, co pochodzi z serc i umysłów ludzkich, i które może przyjąć kształt wspaniałych zabytków tworzących polską i światową kulturę – mówił o śp. prof. Andrzeju Białkiewiczu metropolita krakowski, który przewodniczył mszy.

Marszałek Witold Kozłowski przekazał małżonce śp. rektora Andrzeja Białkiewicza, Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski argumentując to słowami: (…) Pragnę dzisiaj w imieniu własnym, samorządu Województwa Małopolskiego oraz całej małopolskiej wspólnoty, podziękować panu prof. Andrzejowi Białkiewiczowi, rektorowi Politechniki Krakowskiej, za jego ogromny wkład w życie Krakowa i Małopolski. Za jego aktywność w tak wielu dziedzinach. Za to, że swoją ogromną wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami, swoją mądrością, życzliwością potrafił włączać się w przedsięwzięcia dla dobra wspólnego.

więcej czytaj na stronie Politechniki Krakowskiej

Tym, którzy nie mogli uczestniczyć we mszy udostępniona była relacja online.

„przewodniczący na cmentarzu przy grobie pana Rektora powiedział, że: „Solidarność chyli czoła przed Naszym Dobrym śp. Panem Rektorem i przedstawił następującą impresję z ostatniej rozmowy z Nim:”

W nadziei zmartwychwstania !

/impresja z ostatniej rozmowy/

… na pożegnanie lodowatą rękę mi podałeś,

choć tak gorące serce zawsze dla nas miałeś.

Jak dobry ojciec byłeś dla każdego;

od profesora, aż do przeciętnego

pracownika Twojego z naszej ALMA MATER.

Więc kiedy odchodzisz na swą wieczną wartę,

myślę , że jedziesz kabrioletem swoim ulubionym

prostą drogą  do bram Nieba, uwolniony

z trosk doczesnych, w objęcia Ojca teraz zdążasz.

A nas w bólu, choć z nadzieją spotkania!  – pogrążasz…

przygotował Jacek Wojs

Galeria zdjęć Jacka Wojsa