Pielgrzymka na Skałkę 2022

8 kwietnia 2022 ro  odbyła się coroczna Pielgrzymka z Wawelu na Skałkę.

 

HISTORIA:

Pierwsza pielgrzymka z katedry wawelskiej na Skałkę odbyła się 8 maja 1254 roku.

Święty Stanisław, główny patron Polski, był krakowskim biskupem. Zginął śmiercią męczeńską z rozkazu monarchy Bolesława Śmiałego w 1079 roku, w romańskim kościele na Skałce. W 1253 roku papież Innocenty IV ogłosił biskupa Stanisława świętym Kościoła katolickiego. Pierwsza pielgrzymka z katedry wawelskiej, gdzie znajduje się grób świętego, na Skałkę – do miejsca jego śmierci – odbyła się 8 maja 1254 roku.

Obecnie w procesji niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej – św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka, św. Floriana. Biorą w niej udział przedstawiciele duchowieństwa, wyższych uczelni, radnych, bractw oraz delegacje w strojach ludowych z różnych zakątków Małopolski i liczni wierni z Krakowa i okolic. Wymarszowi procesji z Wawelu towarzyszy głos dzwonu Zygmunta, który „odzywa się” jedynie w znaczących dla kraju i Krakowa momentach.

Pielgrzymkę na Skałkę odbywali też tradycyjnie polscy królowie w przeddzień koronacji – akt ten traktowano jako formę ekspiacji za śmierć św. Stanisława z rozkazu, a jak chcą niektóre źródła – z ręki Bolesława Śmiałego.

 

Źródło: www.diecezja.pl
Zapraszamy na fotogalerię.